Here are the Kansas high school state football rankings for Week 4

Lansing senior quarterback Caden Crawford (5) throws out a pass in the first quarter of their game at Shawnee Heights Friday, Sept. 17, 2021. The Lions won 17-14.

Week 3 provided a lot of change heading into the Week 4 rankings with some upsets.

Following many great performances, the Gannett high school sports writers got together and voted on the Week 4 rankings. Later in the week, the writers will introduce their coverage-area games to watch and predictions.

How the votes are tallied: All participating sports writers within the Gannett Kansas paper group, submits their rankings to one person, who then tallies the totals for the poll. No one sees what others voted until the end of the rankings. This limits one poll from influencing another poll. 

Voting comes from around the state: El Dorado, Hutchinson, Leavenworth, Salina, Topeka and Wellington. 

Here's preseason and Week 3 rankings for comparisons.

If you are not a subscriber, you can subscribe to the Gannett Kansas digital website on your choice for $1 for six months for all-digital access.

This week's ranking are below:

Class 6A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Derby (6), 2-0 LW 1

Last week: defeated 5A No. 2 Bishop Carroll (44-36). This Week: at Salina South (1-2)

2. BV North, 3-0 LW 2

Last Week: defeated Blue Valley Southwest (40-28). This Week: vs. Lee's Summit North (Mo.) (4-0)

3. Olathe North, 3-0 LW 3

Last Week: defeated No. 7 Lawrence Free State (21-7). This Week: at Olathe West (2-1)

4. Lawrence, 3-0 LW 4

Last Week: defeated Shawnee Mission West (35-7). This Week: at 5A No. 1 Mill Valley (3-0)

5. Manhattan, 3-0 LW 5

Last Week: defeated Highland Park (70-0). This Week: at Topeka High (1-2)

6. Blue Valley Northwest, 3-0 LW 6

Last Week: defeated St. Joph's (Mo.) (49-6). This Week: 4A No. 8 at St. James Academy (0-3)

7. Washburn Rural, 3-0 LW 8

Last Week: defeated Pittsburg (19-17). This Week: at No. 10 Junction City (2-1)

8. Blue Valley, 2-1 LW 9

Last Week: defeated Lee's Summit (Mo.) (67-36). This Week: at 5A No. 7 St. Thomas Aquinas (2-1)

9. Dodge City, 3-0 LW Not Ranked (NR)

Last Week: defeated Wichita South (35-16). This Week: vs. 5A No. 3 Bishop Carroll (2-1)

(tie) Lawrence Free State, 2-1 LW 7

Last Week: lost to No. 3 Olathe North (21-). This Week: vs. Gardner-Edgerton (0-3)

(tie) Junction City, 2-1 LW 10

Last Week: defeated 5A No. 9 Topeka Seaman (23-16). This Week: vs. No. 7 Washburn Rural (3-0)

Dodge City High School sophomore Daelyn Unzueta (No. 4), running back for the Red Demons, jukes the Liberal defense and picks up a first down during the first home game at Memorial Stadium on Sept. 10. The Demons played the Liberal Redskins and won with a final score of 48-12. The Red Demons will travel east to play the Wichita South Titans on Sept. 17.

Class 5A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Mill Valley (6), 3-0 LW 1

Last Week: defeated Shawnee Mission East (41-10). This Week: vs. 6A No. 4 Lawrence (3-0)

2. Kapaun Mt. Carmel, 3-0 LW 3

Last Week: defeated No. 6 Wichita Northwest (34-17). This Week: vs. Great Bend (0-3)

3. Bishop Carroll, 2-1 LW 2

Last Week: lost to 6A No. 1 Derby (44-36). This Week: at 6A No. 10 Dodge City (3-0)

4. Maize, 3-0 LW 5

Last Week: defeated Newton (54-10). This Week: vs. Arkansas City (1-2)

5. Hays, 3-0 LW 7

Last Week: defeated Liberal (58-14). This Week: vs. Garden City (2-1)

6. Maize South, 3-0 LW 8

Last Week: defeated Hutchinson (28-14). This Week: at Campus (0-3)

7. St. Thomas Aquinas, 2-1 LW 4

Last Week: lost to 4A No. 4 Bishop Miege (23-20). This Week: vs. 6A No. 8 Blue Valley (2-1)

8. Spring Hill, 3-0 LW 10

Last Week: defeated Ottawa (54-7). This Week: vs. Bonner Springs (1-2)

9. Topeka Seaman, 2-1 LW 9

Last Week: lost to 6A No. 10 Junction City (23-16). This Week: at Topeka West (1-2)

10. Wichita Northwest, 1-2 LW 6

Last Week: lost to No. 3 Kapaun Mt. Carmel (34-17). This Week: vs. Wichita East (1-2)

Receiving votes: Andover (2-1)

Andover Central's Evan Ek returns an interception in their win over Goddard Eisenhower on Friday

Class 4A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Andover Central (3), 3-0 LW 2

Last Week: defeated Goddard Ike (35-13). This Week: at Goddard (0-3)

(tie) McPherson (3), 3-0 LW 1

Last Week: defeated Great Bend (34-19). This Week: vs. No. 10 Winfield (2-1)

3. Basehor-Linwood, 3-0 LW 3

Last Week: defeated KC Center (Mo.) (26-21). This Week: at KC Turner (1-2)

4. Bishop Miege, 1-2 LW 4

Last Week: defeated 5A No. 4 St. Thomas Aquinas (23-20). This Week: at Rockhurst (Mo.) (1-3)

5. Buhler, 2-1 LW 6

Last Week: defeated No. 9 Winfield (18-7) This Week: vs. No. 6 El Dorado (2-1)

6. El Dorado, 2-1 LW 10

Last Week: defeated Labette County (51-7). This Week: at No.5 Buhler (2-1)

7. Kansas City Piper, 2-1 LW 5

Last Week: lost to Leavenworth (25-23). This Week: at Louisburg (1-2)

8. St. James Academy, 0-3 LW 8

Last Week: lost to Blue Valley West (38-6). This Week: vs. 6A No. 6 Blue Valley Northwest (3-0)

9. Lansing, 2-1 LW NR

Last Week: defeated Shawnee Heights (17-14). This Week: at De Soto (1-1)

10. Winfield, 2-1 LW 9

Last Week: lost to No. 6 Buhler (18-7). This Week: at No. 1 McPherson (3-0)

Receiving votes: Circle (2-1), Wamego (2-1), Augusta (2-1), Chanute (2-1), Eudora (2-1)

Quarterback Wesley Fair (1) has been everything and more for Wichita Collegiate this season.

Class 3A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Andale (5), 3-0 LW 1

Last Week: defeated Wellington (61-6). This Week: vs. Halstead (1-2)

2. Wichita Collegiate (1), 3-0 LW 2

Last Week: defeated Rose Hill (34-7). This Week: vs. Hesston (1-2)

3. Holton, 3-0 LW 3

Last Week: defeated 3A No. 10 Perry-Lecompton (28-7). This Week: at Sabetha (1-2)

4. Southeast of Saline, 3-0 LW 4

Last Week: defeated Ellsworth (72-6). This Week: vs. Russell (2-1)

5. Cheney, 3-0 LW 5

Last Week: defeated 2A No. 5 Garden Plain (34-7). This Week: at Hugoton (2-1)

6. Riley County, 3-0 LW 6

Last Week: defeated 2A No. 2 Silver Lake (22-14). This Week: vs. Clay Center (2-1)

7. Pratt, 3-0 LW 6

Last Week: defeated Hesston (36-7). This Week: vs. Larned (2-1)

8. Girard, 3-0 LW 8

Last Week: defeated Columbus (47-26). This Week: at Anderson County (1-2)

9. Topeka Hayden, 2-1 LW 9

Last Week: defeated Topeka West (39-6). This Week: vs. Baldwin (0-2)

10. Concordia, 3-0 NR

Last Week: defeated 2A No. 10 Beloit (33-14). This Week: at Council Grove (1-2)

Receiving votes: Holcomb (2-1), Prairie View (3-0), Caney Valley (3-0), Smoky Valley (3-0)

Concordia handled Beloit easily and jump into the Gannett Kansas Top 10.

Class 2A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Rossville (6), 3-0 LW 1

Last Week: defeated St. Mary's (44-20). This Week: vs. McClouth (0-1)

2. Osage City, 3-0 LW 3

Last Week: defeated Mission Valley (45-8). This Week: vs. West Franklin (0-2)

3. Nemaha Central, 2-1 LW 4

Last Week: defeated Sabetha (19-7). This Week: vs. Atchison County (3-0)

4. Silver Lake, 2-1 LW 2

Last Week: lost to 3A No. 6 Riley County (22-14). This Week: at Oskaloosa (0-3)

5. Garden Plain, 2-1 LW 5

Last Week: lost to 3A No. 5 Cheney (34-7). This Week: vs. Douglass (0-3)

6. Wellsville, 3-0 LW NR

Last Week: defeated Iola (42-14). This Week: vs. Jayhawk-Linn (1-1)

7. Hoisington, 2-1, LW 8

Last Week: defeated Halstead (46-20). This Week: at Phillipsburg (1-2)

(tie) Chaparral, 3-0 LW NR

Last Week: defeated Sterling (30-0). This Week: Bluestem (0-2)

9. Maur Hill-Mount Academy, 2-1 LW 6

Last Week: lost to Pleasant Ridge (42-28). This Week: vs. Republic County (1-1)

10. Cimarron, 2-1 LW NR

Last Week: defeated Scott City (26-20). This Week: at Southwestern Heights (1-2)

Receiving votes: Hillsboro (2-1), Eureka (3-0), Atchison County (3-0), Riverton (2-1), Pleasant Ridge (2-1), Beloit (1-2)

Lance Hoffsommer (9) and Austin Cook (25) are two reasons why the Sedgwick Cardinals have outscored their opponents 178-20 this season.

Class 1A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Olpe (4), 3-0 LW 1

Last Week: defeated No. 6 Lyndon (70-12).  This Week: vs. Uniontown (1-2)

2. Inman (2), 3-0 LW 2

Last Week: defeated Sacred Heart (86-0). This Week: vs. Oakley (0-3)

3. Smith Center, 3-0 LW 3

Last Week: defeated Ellinwood (66-0). This Week: at Sacred Heart (0-3)

4. Centralia, 2-1 LW 4

Last Week: defeated No. 10 Jackson Heights (36-12) This Week: vs. Valley Heights (1-1)

5. Sedgwick, 3-0 LW 5

Last Week: defeated Southeast-Cherokee (65-6). This Week: vs. Stanton County (2-1)

6. Conway Springs, 3-0 LW 8

Last Week: defeated Elkhart (50-0). This Week: at Ellinwood (0-3)

7. Lyndon, 1-2 LW 6

Last Week: lost to No. 1 Olpe (70-12). This Week: vs. Northern Heights (0-2)

8. Plainville, 2-1 LW 7

Last Week: lost to Thomas More Prep (21-0). This Week: at Ell-Saline (2-1)

9. Troy, 2-1 LW NR

Last Week: defeated No. 10 Wabaunsee (10-6). This Week: at Pleasanton (0-3)

10. Central Heights, 2-1 LW NR

Last Week: defeated Northern Heights (31-0). This Week: bye

(tie) Jackson Heights, 2-1 LW 10

Last Week: lost to No. 4 Centralia (36-12) This Week: vs. Wabaunsee (2-1)

Receiving votes: Ell-Saline (2-1), Jefferson Co. North (2-1), Remington-Whitewater (2-1), Wabaunsee (2-1)

8-man I

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Little River (4), 3-0 LW 1

Last Week: defeated Goessel (66-20). This Week: at Lincoln (2-0)

2. Canton-Galva (1), 3-0 LW 2

Last Week: defeated Washington County (50-0) This Week: at Bennington (3-0)

3. Madison, 3-0 LW 3

Last Week: defeated Southern Coffey County (68-0). This Week: at Udall (1-2)

4. Argonia-Attica, 3-0 LW 4

Last Week: defeated Oxford (60-8). This Week: vs. Goessel (2-1)

5. Wakeeney-Trego (1), 3-0 LW NR

Last Week: defeated 8-II No. 2 Victoria (42-40). This Week: vs. No. 10 Hoxie (2-1)

6. Sedan, 3-0 LW 5

Last Week: defeated Central Burden (58-8). This Week: vs. West Elk (3-0)

7. Chase County, 3-0 LW 6

Last Week: defeated Valley Falls (52-6). This Week: at Central Burden (2-1)

8. Leoti-Wichita County, 2-1 LW 8

Last Week: defeated No. 7 Hill City (62-28). This Week: vs. Hodgeman County (2-1)

9. Hill City, 2-1 LW 7

Last Week: lost to No. 8 Leoti-Wichita County (62-28) This Week: at Atwood-Rawlins County (2-1)

10. Hoxie, 2-1 LW 10

Last Week: defeated Triplains-Brewster (54-22). This Week: at No. 5 WaKeeney-Trego (3-0)

Receiving votes: Yates Center (3-0), Clifton-Clyde (2-1), West Elk (3-0), Meade (3-0), Central Burden (2-1)

8-man II

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Hanover (6), 3-0 LW 1

Last Week: defeated Blue Valley Randolph (68-0). This Week: vs. No. 4 Axtell (3-0)

2. Victoria, 2-1 LW 2

Last Week: lost to WaKeeney-Trego (42-40). This Week: at Sylvian-Lucas Unified (2-1)

3. Frankfort, 3-0 LW 4

Last Week: defeated Onaga (28-22). This Week: vs. Blue Valley Randolph (0-3)

4. Axtell, 3-0 LW 3

Last Week: defeated Mankato-Rock Hills (62-14). This Week: at No. 1 Hanover (3-0)

5. Thunder Ridge, 3-0 LW 6

Last Week: defeated Beloit St. John's-Tipton (56-6). This Week: vs. Lakeside-Downs (2-1)

6. Caldwell, 3-0 LW 5

Last Week: defeated Norwich (36-34). This Week: at Hutchinson Central Christian (0-3)

7. Lebo, 2-1 LW 7

Last Week: defeated No. 8 Waverly (42-34). This Week: at Hartford (1-2)

8. Bucklin, 3-0 LW 10

Last Week: defeated Hodgeman County (50-48). This Week: vs. South Central (1-2)

9. Quinter, 3-0 LW NR

Last Week: defeated Oberlin-Decatur County (54-6). This Week: at Wheatland-Grinnell (2-1)

10. Waverly, 2-1 LW 8

Last Week: lost to No. 7 Lebo (42-34). This Week: vs. Southern Coffey County (0-3)

Receiving votes: Wheatland-Grinnell (2-1), Stafford (2-0), Lakeside-Downs (2-1), Colony-Crest (2-1)