Each week, Butler County Times-Gazette’s Sports Editor, Charles Chaney, predicts the score of every game in the Butler County area and other big games from around the state.


Last week: 71-18


Overall: 164-45 (78.5%)


HOME TEAM IN CAPS


BUTLER COUNTY TEAMS IN NON-COUNTY GAMES ARE IN BOLD


Class 6A


OLATHE NORTH 32, Olathe Northwest 23


BLUE VALLEY 28, Blue Valley Northwest 20


SHAWNEE MISSION NORTHWEST 34, Olathe West 21


BLUE VALLEY NORTH 21, Olathe East 14


DERBY 45, Gardner-Edgerton 21


Washburn Rural 27, Junction City 24


WICHITA EAST 28, Manhattan 14


Class 5A


TOPEKA SEAMAN 30, Blue Valley Southwest 13


ST. THOMAS AQUINAS 37, Pittsburg 14


DE SOTO 33, Leavenworth 27


MILL VALLEY 46, Spring Hill 14


WICHITA NORTHWEST 63, Wichita Heights 7


KAPUAN MT. CARMEL 34, Goddard 27


Bishop Carroll 35, Hutchinson 21


MAIZE 36, Maize South 24


Class 4A


PAOLA 42, St. James Academy 28


BASEHOR-LINWOOD 28, Eudora 27


Bishop Miege 56, FORT SCOTT 21


TONGANOXIE 35, Lansing 21


MCPHERSON 30, Augusta 20


Buhler 28, ROSE HILL 26


ANDOVER CENTRAL 41, Arkansas City 7


Wamego 21, EL DORADO 20


Class 3A


PRAIRIE VIEW 24, Girard 14


TOPEKA HAYDEN 17, Perry-Lecompton 10


Frontenac 32, BURLINGTON 28


HOLTON 25, Baldwin 7


RILEY COUNTY 38, Scott City 17


ANDALE 49, Clearwater 14


SOUTHEAST OF SALINE 36, Marysville 21


Wichita Collegiate 22, CHENEY 21


Class 2A


ST. MARY’S COLGAN 26, Wellsville 14


ROSSVILLE 33, Maur Hill 16


Fredonia at Osage City - Fredonia forfeit due to COVID


Silver Lake 28, Namaha Central 14


HUTCH TRINITY 27, Haven 13


Beloit at Philllipsburg - Phillipsburg forfeit due to COVID


GARDEN PLAIN 34, Hillsboro 20


Cimarron at Hoisingoton - Cimarron forfeit due to COVID


Class 1A


OLPE 56, Jackson Heights 14


UNIONTOWN 35, Northeast-Arma 21


CENTRALIA 55, Wabaunsee 28


LYNDON 24, Jefferson County North 21


SMITH CENTER 44, Ell-Saline 23


SEDGWICK 28, Oakley 27


CONWAY SPRINGS 42, Plainville 14


INMAN 49, Remington 20


Class 8MAN-I


Chase County 42, SEDAN 34


Little River 38, CLIFTON-CLYDE 32


MADISON 56, Oswego 6


CANTON-GALVA 63, Burlingame 16


ARGONIA-ATTICA 48, La Crosse 30


LEOTI-WICHITA CO. 56, Atwood-Rawlings Co. 8


PRATTY SKYLINE 66, Goessel 28


HOXIE 32, South Gray 24


CLASS 8-MAN-II


COLONY-CREST 50, Hartford 18


HANOVER 56, Axtel 16


LEBO 63, Waverly 14


Frankfort 58, BELOIT ST. JOHNS-TIPTON 12


VICTORIA 40, Sylvian-Lucas United 18


Wheatland-Grinnell 34, SOUTH CENTRAL 32


Central Plain 44, CALDWELL 32


ST. FRANCIS 56, Bucklin 8


48-10