Each week, Butler County Times-Gazette’s Sports Editor, Charles Chaney, predicts the score of every game in the Butler County area and five other big games from around the state. With the playoffs beginning, here are all the first round predictions: 

Last Week: 14-1 (93.3%)

Overall: 89-25 (78.1%)

HOME TEAM IN CAPS

 

Butler County

SALINA CENTRAL 17, Andover 13

Rose Hill 24, GODDARD 17

WINFIELD 28, El Dorado 6

ANDOVER CENTRAL 49, Circle 0

AUGUSTA 20, Coffeyville 17

ST. MARY’S COLGAN 42, Bluestem 7

NEODESHA 42, Remington-Whitewater 14

DOUGLASS 50, Wichita Independent 14

Udall 48, FLINTHILLS 6

 

6A

GARDNER-EDGERTON 45, Shawnee Mission North 0

Shawnee Mission South 33, BV NORTH 27

OLATHE EAST 40, Olathe South 20

BLUE VALLEY 31, Shawnee Mission East 7

OLATHE NORTH 56, Olathe Northwest 0

WYANDOTTE 27, JC Harmon 16

SHAWNEE MISSION NORTHWEST 34, Blue Valley Northwest 14

BLUE VALLEY WEST 23, Shawnee Mission West 14

DERBY 70, Wichita North 7

WICHITA WEST 24, Wichita East 15

MANHATTAN 56, Hutchinson 7

FREE STATE 43, Wichita South 14

DODGE CITY 41, Campus 6

JUNCTION CITY 44, Wichita Southeast 21

TOPEKA 28, Garden City 14

LAWRENCE 58, Washburn 14

 

5A

DE SOTO 45, KC Turner 6

SHAWNEE HEIGHTS 21, Lansing 20

MILL VALLEY 58, Topeka West 17

OLATHE WEST 28, Topeka Seaman 10

ST. THOMAS AQUINAS 63, Topeka Highland Park 0

ST. JAMES ACADEMY 55, Leavenworth 14

KC WASHINGTON 35, Blue Valley Southwest 12

KC SCHLAGLE 30, Sumner Academy 20

Wichita NORTHWEST 64, Kapaun Mt. Carmel 0

Wichita Heights 26, Great Bend 21

BISHOP CARROLL 28, Valley Center 14

MAIZE SOUTH 34, Salina South 13

GODDARD EISENHOWER 21, Hays 13

MAIZE 56, Liberal 7

EMPORIAL 43, Newton 14

 

4A

TONGANOXIE 53, Baldwin 3

Spring Hill 16, Pittsburg 8

BISHOP MIEGE 47, Labette County 7

BONNER SPRINGS 31, Eudora 17

PAOLA 56, Ottawa 6

BASEHOR-LINWOOD 49, KC Piper 18

CHANUTE 36, Fort Scott 7

LOUISBURG 18, Atchison 7

MCPHERSON 63, Abilene 0

Arkansas City 14, Ulysses 7

BUHLER 35, Wellington 14

MULVANE 42, Independence 14

 

3A

FRONTENAC 34, Girard 21

Galena 28, BURLINGTON 27

Sabetha 21, TOPEKA HAYDEN 17

Jefferson West 16, MARYSVILLE 14

PRAIRE VIEW 30, Caney Valley 14

COLUMBUS 38, Anderson County 12

HOLTON 23, Santa Fe Trail 14

WAMEGO 20, Perry-Lecompton 14

HALSTEAD 28, Wichita Collegiate 13

CHENEY 33, Rock Creek 7

HUGOTON 24, Concordia 21

SCOTT CITY 29, Holcomb 16

ANDALE 63, Clay center 0

HESSTON 26, Clearwater 21

COLBY 40, Nickerson 6

Beloit 27, Larned 21

 

2A

HUMBOLDT 42,  Central Heights 6

OSAGE CITY 22, Southeast Cherokee 21

NEMAHA CENTRAL 52, St. Mary’s 12

ROSSVILLE 28, Maur Hill 21

SILVER LAKE 42, Jayhawk Linn 14

RIVERTON 32, Oskaloosa 8

RILEY COUNTY 48, Pleasant Ridge 14

Southeast of Saline 27, Riverside 20

EUREKA 21, Hutch Trinity 7

CONWAY SPRINGS 42, Cherryvale 21

CIMARRON 35, Minneapolis 14

NORTON 34, Sterling 16

GARDEN PLAIN 48, Fredonia 6

BELLE PLAINE 28, Chaparral 7

HOISINGTON 42,  Southwestern Heights 12

LAKIN 36, Ellsworth 18

 

1A

HILLSBORO 28, Pleasanton 0

JACKSON HEIGHTS 48, Wabaunsee 6

Jefferson County North 24, VALLEY HEIGHTS 16

MARION 22, UNIONTOWN 18

CENTRALIA 34, Troy 14

LYNDON 28, Allen-Northern Heights 14

SMITH CENTER 45, La Cross 15

ELLIS 16, Belleville-Repbublic County 7

Meade 24, SYRACUSE 13

PLAINVILLE 42, Sacred Heart 7

Ell Saline 25, Oakley 7

ELKHART 38, Sublette 15

INMAN 28, Johnson-Stanton County 14

 

8-MAN DIVISION I

DEXTER-CEDAR VALE 60, Caldwell 14

MEDICINE LODGE 34, Central Burden 21

MADISON 52, Solomon 6

Maranatha Academy 32, BENNINGTON 28

SOUTH CENTRAL 49,  West Elk 7

Argonia-Attica 28, SEDAN 24

CANTON-GALVA 56, Chase county 8

Gossel 42, LEBO 34

LITTLE RIVER 62, South Gray 8

NESS CITY 28, Macksville 6

CLIFTON-HYDE 48, Hoxie 14

LEOTI-WICHITA COUNTY 38, Victoria 30

HODGEMAN COUNTY 58, Moundridge 14

PRATT SKYLINE 32, Spearville 8

ST. FRANCIS 64, Washington County 12

Hill City 31, WAKEEN-TREGO 30

 

8-MAN DIVISION II

ST. PAUL 66, Hartford 0

WAVERLY 48, Marmaton Valley 6

HANOVER 56, Pike Valley 6

Frankfort 40, ROCK HILLS 21

LOST SPRINGS 49,  ALTOON-MIDWAY 7

COLONY CREST 46, Marias des Cygnes Valley 22

ST. JOHN’S-TIPTON 52, Onega 8

AXTELL 64, Lakeside Downs 8

OSBORNE 68, Sharon Springs-Wallace Co. 12

Silvan-Lucas Unified 28, TRIPLAINS-BREWSTER 27

SOUTH BARBER 42, Bucklin 6

OTIS BISON 44, Norwich 20

WHEATLAND-GRINNELL 54, Northern Valley 6

THUNDER RIDGE 56, Quinter 8

MINNEOLA 58, South Haven 12

CENTRAL CHRISTIAN 56, Ingalls 16