Elite athletes from all over the state traveled to Cessna Stadium on May 25-26 to participate in the 2018 Kansas State High School Track and Field Championships. Many Butler County athletes earned a spot on the medal stand, and several won state titles.

El Dorado’s 4x800m relay team took first place, and also broke a school record in the process. Cale Carson, the anchor of the El Dorado 4x800m, earned two gold medals on Saturday as he also took first in the 800m.

“Unfortunately I didn’t get the state record, but I got what I wanted. This is what I’ve wanted since I was a freshman, and everybody has just pushed me to be here,” said Carson after his first-place finish in the 800m.

On the girls’ side, Augusta’s Abbee Rhodes broke a school record and brought home a state title in the shot put. The Bluestem girls’ finished eighth in 2A. Destiny Masters earned a spot on the medal stand in four different events for the Lions.

Boys

Flinthills (1A)

400m — Levi Brown, 12th, 54.04

Bluestem (2A)

400m — Hunter Clift, 14th, 53.43

Long jump — Hunter Clift, 14th, 18’ 11.25”

Douglass (3A)

Pole vault — Kolby Caster, 4th, 14’ 6”

El Dorado (4A)

800m — Cale Carson, 1st, 1:56.18, Ezekiel Kemboi, 8th, 1:59.85

4x800m — Christian Price, Ezekiel Kemboi, Dylan Wittum, Cale Carson, 1st, 7:59.55 (School record)

4x400m — Myles Walker, Quiston Wade, Ezekiel Kemboi, Cale Carson, 1st, 3:28.14.

Javelin — Hunter Armijo, 14th, 144’ 7”

200m — Quiston Wade, 16th, 23.62

Circle (4A)

800m — Avery Stuever, 3rd, 1:57.61, Ryan Derry, 5th, 1:58.30

4x800m — Ryan Derry, Eli Jacobson, Hunter Lies, Avery Steuver, 4th, 8:14.67

4x400m — Ryan Derry, Hunter Lies, Eli Jacobson, Avery Steuver, 4th, 3:26.76

Javelin — Jarrett Harker, 16th, 131’ 11”

Andover Central (4A)

3200m — Matthew Maki, 6th, 9:53.19

Augusta (4A)

1600m — Brice Helton, 16th, 4:53.53

300m H — Coban Honey, 11th, 41.42

Shot put — Ben Volkman, 12th, 46’ 6”

Andover (5A)

100m — Parker McCafferty, 9th, 11.28

400m — Jared McDavitt, 7th, 51.16

800m — Samuel McDavitt, 5th, 1:59.01

1600m — Samuel McDavitt, 12th, 4:41.66, Asher Moen, 15th, 4:43.39

3200m — Asher Moen, 2nd, 9:26.57, Ryan Kinnane, 11th, 9:55.80

4x100m — Ethan Richardson, Peyton Henry, Adrian Mannie, Parker McCafferty, 6th, 43.69

4x400m — Remington Tee, Joshua Jackson, Connor O’Connell, Jared McDavitt, 10th, 3:29.43

4x800m — Asher Moen, Joshua Jackson, Connor O’Connell, Samuel McDavitt, 5th, 8:09.43

Girls

Bluestem (2A)

100m — Hannah Augur, 5th, 12.87, Destiny Masters, 8th, 13.04.

100m H — Destiny Masters, 5th, 16.35

200m — Hannah Augur, 5th, 26.82, Addy Emmons, 14th, 28.15

400m — Torrance Lovesee, 15th, 1:04.03, Addy Emmons, 16th, 1:04.64

800m — Kayleigh Bruce, 9th, 2:31.07

Discus — Torrance Lovesee, 9th, 106’ 9”, Hannah Augur, 15th, 93’ 2”

High jump — Destiny Masters, 2nd, 5’ 4”

Long Jump — Destiny Masters, 5th, 16’ 7”

Triple jump — Torrance Lovesee, 5th, 35’ 8”, Addy Emmons, 8th, 34’ 3”

4x400m — Addy Emmons, Emma Young, Kayleigh Bruce, Torrance Lovesee, 13th, 4:21.02

Douglass (3A)

3200m — Kendall Coombes, 9th, 12:37.03

4x100m — KcKenlie Kirkhart, Bailey Fulghum, Taylor Gilpin, Shelby Little, 12th, 52.22

4x800m — Hannah Reynolds, Mckenzie Kirkhart, Kendall Coombes, Taylor Gilpon, 12th, 10:24.88

Circle (4A)

100m H — Tori McGinnis, 6th, 15.67

300m H — Tori McGinnis, 14th, 48.45

400m — Kelsie Kelly, 14th, 1:02.63

800m — Autumn Alvarez, 16th, 2:46.57

1600m — Kristen Horyna, 14th, 5:53.41, Emma Willour, 15th, 5:54.62

3200m — Emma Willour, 9th, 12:09.66, Kristen Horyna, 12th, 12:27.55

High jump — Grace Jacobs, 6th, 5’ 0”

4x400m — Boston Craig, Tori McGinnis, Alyssa Fullington, Kelsie Kelly, 15th, 4:18.21

4x800m — Kristen Horyna, Autumn Alvarez, Katie Webb, Emma Willour, 14th, 10:43.54

Andover Central (4A)

800m — Hannah Wiebe, 3rd, 2:19.45

1600m — Kinzington Kelley, 13th, 5:50.03

Long jump — Kinsley Ochsner, 10th, 15’ 9”, Allyson Harris, 15th, 14’ 8”

Triple jump — Kinsley Ochsner, 5th, 35’ 9.25”

4x100m — Aniyah Bethea, Peyton Vincze, Mackenzie Schiedel, Amari Lipscomb, 7th, 60.65

4x400m — Allyson Harris, Kinsley Ochsner, Cailan Steward, Hannah Wiebe, 2nd, 4:04.22

Augusta (4A)

100m — Claire Hallmark, 6th, 12.63

200m — Claire Hallmark, 3rd, 26.38

Shot put — Abbee Rhodes, 1st, 42’ 6.75”

Discus — Abbee Rhodes, 4th, 122’ 11”

High jump — Nataliegh Cantu, 7th, 5’ 0”

Long jump — Jayden Marlnee, 11th, 15’ 8.25”, Maycee Anderson, 13th, 15’2”

4x100m — Paris Anderson, Claire Hallmark, Jayden Marlnee, Cali Anderson, 5th, 50.38

Andover (5A)

100m H — Lidia DiLollo, 6th, 15.66

200m — Isabel McNulty, 14th, 27.42

1600m — Eleanor Braynock, 13th, 5:51.43

3200m — Hannah Showalter, 16th, 13:05.19

Discus — Hannah Olson, 8th, 106’ 9”

Shot put — Hannah Olson, 14th, 32’ 11”

4x800m — Eleanor Braynock, Sophia Braynock, Sarah McDavitt, Garnett Schwab, 12th, 10:21.80

Collin Smith can be reached at csmith@butlercountytimesgazette.com Follow him on Twitter.com @collinBCTG